Dmoz.org - příliš cenná mrtvola

28 Únor 2007 ve 12:56 am | v Webovinky | | přečteno 12974x

Open Directory Project v době sofistikovaných vyhledávácích serverů pro běžného uživatele internetu ještě nějaký smysl? Znáte ve svém okolí vůbec někoho, kdo ODP používá? A je k vůbec k něčemu dobrý?

Katalog OPD odkazuje na více než 4 milony stránek. Tyto odkazy jsou seřazeny ve více než 590 000 kategoriích a spravuje je 74 719 editorů. Jedná se o největší a nejkvalitněji ručně setříděný soubor odkazů na světovém webu. Lidé dnes ale dávají přednost vyhledavačům, které jim nabídnou relevantní výsledky mnohem rychleji a komfortněji. Jen se zkuste zeptat někoho ve svém okolí, jestli mu něco řekne zkratka ODP nebo adresa Dmoz.org. Domnívám se, že drtivá většina BFU o něčem takovém nikdy neslyšela. Bohužel.

Pro koho tedy ty tisíce editorů spravují své přidělené kategorie, procházejí spousty odkazů a vybírají jen ty nej? Pro těch pár fajšmekrů, kteří ví, že když se potřebují rychle zorientovat v neznámém oboru, může jim ODP nabídnout výběr relevantních linků bez MFA a beze spamu?

Je tedy ODP ještě živý a nebo je z něj už jen webová fosilie?

I kdyby ale byl Open Directory Project mrtvým webem, pořád by byl pro jednu skupinu uživatelů velmi cennou mrtvolou. Touto “nekrofilní” skupinkou jsou provozovatelé webů a lidé točící se kolem SEO. Linky z ODP má totiž stále v oblibě Google, asi protože jsou zařazovány po kontrole a ručně tříděny do kategorií a může z nich tak získat určitou představu o tom, jak asi mají vypadat stránky, po kterých hledající touží. Navíc mají stránky ODP docela vysoký pagerank a to je další věc, která SEOmany přitahuje. Vždyť dostat svůj link na stránku s GTPR 6, na které přitom odkazů není mnoho, může být pro jejich web hodně a hodně přínosné… Navíc databázi ODP přebírá i velké množství minorů a počet odkazů na vložený web tak může velmi zajímavě vzrůst.
Bohužel editoři si toho jsou dnes dobře vědomi a podle toho některé kategorie taky vypadají. Např. do české sekce Vozidla je prakticky nemožné zařadit odkaz a podle ohlasů v diskusních fórech, to není sekce jediná. Dělat dnes editora nějaké hodně komerčně zajímavé sekce, může být i dost dobrým jobem ;-(
Byla by to jistě škoda, kdyby se ODP stal jen jakýmsi magickým místem nejrůznějších SEOmanů a přestal by být tím, čím byl původně. Zdojem těch nejhodnotněších odkazů pro běžného uživatele!


4 Komentáře »

 1. Přesně tak, Dmoz.org používám jen kvůli pageranku, jinak je to už zapovězená záležitost. Teď už nejspíš ani kvůli tomu pageranku, protože se mi link vrátil … a pak se dozvim, že nějaký s prominutím ťuňťa si dělá nějakej osobní experiment - viz. http://trilobit.bloguje.cz/498167-procisteni-fronty-navrzenych-odkazu-na-dmozu.php.

  Komentář od Antonín Daněk — 1. 4. 2007 #

 2. Jsem editorem dmoz.org a musím nesouhlasit, že dmoz.org je mrtvolou. Denně edituji několik odkazů, spíše vidím chyby v nedodržení pravidel dmoz.org, proto je nutné každý odkaz upravovat, popřípadě přeřazovat.

  Komentář od maniak158 — 25. 2. 2010 #

 3. Asi sa tiež stanem editorom, času mám dosť, na internete som denne niekoľko hodín, venujem sa grafike a webdizajnu a ako som pozeral, veľa kategórií nemá editora.

  Komentář od marek77 — 22. 5. 2011 #

 4. Pokúšal som sa stať editorom, ale nejako to nevyšlo, prišla mi len zamietavá odpoveď so všeobecnými frázami.

  Komentář od Števo — 26. 5. 2011 #

Napsat komentář

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Zásady ochrany osobních údajů
Mlhovina běží na WordPress
^Top^

Deprecated: Function split() is deprecated in /DISK2/WWW/i-auto.cz/mlhovina/wp-includes/cache.php on line 215